Merak Ettikleriniz

Merak Ettikleriniz

Tıbbi Hurafeler

Günümüzde tıp alanında korkunç ilerlemeler olmasına rağmen maalesef ülkemizde yaygın olarak geçerliliğini koruyan bazı yanlış inanışlar mevcuttur. Çoğunlukla kırsal kesimde adeta saplantı olan bu yanlış inanışların yol açtığı önemli sorunlar bazen oldukça kötü sonuçlara da yol açmaktadır. Bu yanlış inanışlardan bir kısmını sizler için derledim.

-Gece altını ıslatan çocukların tedavi edilmesi sonucu ilerde kısırlık olacağına inanılması : Bu durum tamamen yanlış bir inanıştır. Çünkü bu tedavide kullanılan ilaçların böyle bir yan etkisi bulunmamaktadır. Oysa bu çocuklar tedavi edilmezse ilerki dönemde çeşitli cinsel sorunlar olabileceği,okul hayatlarında başarısızlığa yol açabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

-Böbrek taşlarının düşürülmesinde “bira”nın etkin olduğuna inanış : Bira alkollü bir içkidir. İdrarı artırdığı da doğrudur. Ancak biradaki alkol karaciğerde parçalanır ve karaciğerde belli oranda tahribata yol açar. Oysa hergün içtiğimiz “su” biranın yaptığı bu işi fazlasıyla yerine getirir. Fazla içilen suyun karaciğere olumsuz bir etkisi olmaz. Ayrıca alkol taşın olduğu bölgede ödemi artıracağından taşın düşmesine olumsuz etkide de bulunabilir. Suyun böyle olumsuz bir etkisi yoktur. Alkol belli dozdan sonra beyin üzerinde de olumsuz etkilere yol açar, suda böyle bir şey söz konusu değildir. Özet olarak ilaç diye alınan bir şeyin fayda/zarar oranı iyi hesap edilmelidir.
-Çocuklara yapılan sünnet işleminin düğün ile aynı gün yapılması : Bu da çok yanlış bir inanış olup, gerek tıbbi gerekse dini hiçbir geçerliliği yoktur. Sünnet bir “ameliyat” olup düğünden önce temiz ve sakin bir ortamda uzman hekimlerce yapılmalıdır.

-Yeni evlenen çiftlerin ilk gecelerinde dışarıda bazı kişilerin çarşaf beklemesi : Yine bu durum da hem tıbbi hem de dini yönden tamamen yanlış bir inanış olup, evli çiftlerin cinsel yaşamları üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu kesinlikle ispat edilmiştir.

-Açık yaralar üzerine kül basmak ya da tıbbi yönden uygun olmayan bazı maddeler sürmek : Bu durumun da tartışılır hiç bir tarafı yoktur. Tamamen yanlış olup, derhal hastanede ilk yardım yapılmalıdır. Yaranın enfekte olması sonucu iyileşmede problemler olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

-İlk 6 yaş içindeki çocuklara yapılan yanlış davranışlar : Bu dönemdeki çocuklar oldukça meraklı olurlar. Oysa bir çok aile çocukların sorularına yanıt vermek yerine onları susturmayı tercih etmektedirler. Ancak yaşamın ileri dönemlerinde bu davranışa maruz kalan çocukların diğerlerine oranla daha başarısız olduğu da bilinen bir gerçektir. En güzeli çocukların sorularından usanmayıp, makul şekilde onlara açıklamalarda bulunmaktır.

Opr. Dr. Sadi TURKAN
Üroloji Uzmanı


Sağlık Ekip İşidir

“ En yüce değer bilgi ve en üstün hizmet insana hizmettir ”