Bizden Haberler

Diyetisyen İrem Yıldıran’dan kış mevsiminde beslenme önerileri:

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ İÇİN YETERLİ

MİKTARDA VİTAMİN ALMALIYIZ

 

Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi Diyetisyen İrem Yıldıran, kış mevsiminde hastalıklardan sağlıklı beslenerek korunmanın mümkün olduğunu belirterek, kışın sağlık için neler tüketilmesi gerektiğini anlattı.

Diyetisyen Yıldıran, “Son günlerde soğuk havalar hepimizin bağışıklık sistemini etkiliyor. Havaların soğumasıyla grip ve soğuk algınlığında da artış gözlenmekte ve aynı zamanda kış aylarında hava ısısının düşmesiyle ve günlerin kısalmasıyla birlikte metabolizmamız daha da yavaşlamaktadır. Metabolizmamızın yavaşlaması ise kilo alımına sebep olmaktadır” dedi.

Soğuk kış günlerinde besinlerle vücuda gerekenden fazla enerji alınmasının kilo alımına ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olabildiğini ifade eden Diyetisyen İrem Yıldıran, hem soğuk havalarda sağlığımızı korumak için, hem de yavaşlayan metabolizmamızı hızlandırarak kilo alımını engellemek için nelere dikkat etmemiz gerektiğine dair şu tavsiyelerde bulundu:

“Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yeterli miktarda vitamin almamız gerekmektedir ve özellikle A ve C vitamini alımı arttırılmalıdır. Mevsim sebzeleri ve meyvelerinde bu antioksidan özelliği güçlü vitaminler yeterli miktarda bulunmaktadır. Örneğin, havuç, brokoli, karnabahar, lahana, pırasa, ıspanak, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra portakal, mandalina, greyfurt meyvelerinin de tüketimi bu mevsimde çok önemlidir. Kış mevsimi aynı zamanda balık mevsimidir. Haftada 2-3 kez ızgara ya da fırında balık tüketilmesi E vitamini içinde iyi bir kaynak. Vücut ısısının dengede tutulması içinde bol sıvı tüketimi de sağlanmalıdır. Her gün en az 2-2,5 litre su içilmeli ve bunun yanı sıra soğuk algınlığını hafifletmek veya önlemek için ve metabolizmamızı da hızlandırmak için ıhlamur, kışburnu çayı, adaçayı gibi kış çaylarının da tüketilmesinde yarar vardır.

“METABOLİZMANIN HIZLANMASINDA

FİZİKSEL AKTİVİTELER ÖNEMLİ”

Metabolizmanın hızlanmasında bir numara her zaman fiziksel aktivitedir. Soğuk havalarda spor salonuna gitmek veya dışarıda yürüyüş yapmak zor geliyorsa, evinizde yaratıcı olarak fiziksel aktivitenizi arttırabilirsiniz. Mesela ip atlamak, dans etmek ya da egzersiz programları edinmek (tv, radyo, gazete, dergi, cd vb..), evinize spor ekipmanı almak (yürüyüş bandı gibi) ve bir çok aktivite metabolizmamızı hızlandırmak için yardımcı olacaktır. Yeterince kar yağdığı zamanlarda ise, dışarıda daha eğlenceli hale getirerek kış sporlarını da yapabilirsiniz (kayak, snowbord, buz pateni, kartopu savaşı, kardan adam yapma gibi.) Sadece bir kardan adam yapmak bile saatte 285 kalori yakmanızı sağlar.

Metabolizmanın düzenli çalışması için fiziksel aktivite ile beraber günlük beslenmemize de dikkat etmemiz gerekmektedir. Her gün en az 5 porsiyon kış mevsimine ait sebze ve meyvelerden tüketelim. 3 ana ve 3 ara öğün ile beslenerek, tabağımıza koyduğumuz yemeklerin porsiyonlarını küçültmeye gayret edelim. Yağ tüketimini azaltalım ve yağ seçimimizi tereyağı, margarin gibi doymuş yağlardan yana olmamasına dikkat ederek sağlıklı beslenme önerilerimizle kışı sağlıklı ve kilo alımını engelleyerek geçirelim. Sağlıklı bir kış mevsimi dilerim.”

(Haber: Mustafa Balcı)

www.ozelanadolu.com

Paylaş :