Sisteminizde Flash Yüklü Olmalıdır!

Get Adobe Flash player

Sisteminizde Flash Yüklü Olmalıdır!

Get Adobe Flash player

Gebelik ve Takip10/11/2010

Gebelik ve Takip
Gebelikte Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı tarafından belli zamanlarla yapılan doktor kontrollerine, DOĞUM ÖNCESİ MUAYENE adı verilir.Bir anne adayının, hiçbir şikayeti olmasa bile belli aralıklarla doktor kontrolüne gitmesi son derece önemlidir.
Facebook'ta Bu Makaleyi Paylaş Tüm Makaleler

Gebelik ve Takip

 

Gebelikte Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı tarafından belli zamanlarla yapılan doktor kontrollerine, DOĞUM ÖNCESİ MUAYİNE adı verilir.Bir anne adayının, hiçbir şikayeti olmasa bile belli aralıklarla doktor kontrolüne gitmesi son derece önemlidir.
 
Biz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarının birincil hedefi, sorunsuz seyreden bir gebeliğe müdahelede bulunmak değil, muhtemel bir sorunu erken dönemde saptamak ve geriye dönüşümü olmayan bir aşamaya gelmeden gidermeye çalışmaktır.
 
Günümüzde anne adayının gebelik döneminde veya doğumda hayatını kaybetmesi, bebeğin rahim içinde ölmesi ya da sakat doğması gibi giderek azalmaktadır.Bu azalmanın daha da devam etmesi için en önemli şart anne adaylarının hiç bir şikayetleri olmasa bile düzenli olarak doğum öncesi kontrollere devam etmeleridir.
 İdeal olanı anne adayının gebelikten şüphelendiğinde veya kendi yaptığı yada labaratuarda yapılan gebelik testi pozitif olduğunda doktor kontrollerine başlamasıdır.Erken dönemde başvurmayan anne adaylarıda gebelik tanısı konar konmaz hemen doğum öncesi kontrellerine başlamalıdır.
 
Herhangi bir risk faktörü olmayan anne adayı için hiç bir şikayeti olmasa bile, ideal olarak 28.haftaya kadar aylık, 28. - 36. haftalar arasında ikişer haftalık, 36. haftadan doğuma kadar ise haftalık doktor kontrolüne gelmelidir.Ancak ek bir şikayet olduğunda, ek muayeneler için de başvurulmalıdır.Gebelikte risk faktörlerinin varlığında ise bu takip şeması tümüyle değişir.Bunu takip eden doktorumuz belirleyecektir.
 
Unutulmaması gereken nokta, kontrollerinize düzenli olarak gittiğinizde gebelikle ilgili normal dışı durumlar ortaya çıktığında erken tanı ve tedavi yöntemlerinden sonuna kadar faydalanma şansını elde edeceksiniz.
 

 

Opr. Dr. Mustafa Şadi YILMAZ
Kadın Hastalıkları ve Doğum