Sisteminizde Flash Yüklü Olmalıdır!

Get Adobe Flash player

Sisteminizde Flash Yüklü Olmalıdır!

Get Adobe Flash player

Somalili öğrencilerin  sorunu hava şartları14/03/2012

Somalili öğrencilerin sorunu hava şartları
Özel Kastamonu Anadolu Hastaneleri katkılarıyla önceki gün İhsangazi YİBO’da UMSAD’ın organize ettiği sağlık eğitim çalışmasına katılan doktorlar Somalili öğrencilerin ciddi sağlık problemlerinin bulunmadığını ifade etti.
Facebook'ta Bu Haberi Paylaş Tüm Haberler

Somalili öğrencilerin sorunu hava şartları

Somalili öğrencilerin sorunu

hava şartları

İhsangazi YİBO’da ikamet eden Somalili misafir öğrencilere yönelik düzenlenen sağlık eğitimi sonunda, Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Sadi Turkan, KBB Uzmanı Opr. Dr. Tolga Kaplan ve Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Mutlu Alper, öğrencilerin genel sağlık şikayetlerinin ülkemizin hava şartlarının Somali’ye göre düşük olmasından ötürü yaşanan uyumsuzluktan kaynaklandığını söylediler.

Özel Anadolu Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Dt. Celal Civcioğlu ise hastanede tedavi edilmesi gereken Somalili öğrencilere kapılarının her zaman açık olduğunu ve öğrencilerin sağlık sorunlarını çözme konusunda UMSAD ile iş birliği yaparak üzerlerine düşeni yapacaklarını belirtti.  

Özel Kastamonu Anadolu Hastaneleri katkılarıyla önceki gün İhsangazi YİBO’da UMSAD’ın organize ettiği sağlık eğitim çalışmasına katılan doktorlar Somalili öğrencilerin ciddi sağlık problemlerinin bulunmadığını ifade etti.

Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi doktorlarından Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Sadi Turkan, KBB Uzmanı Opr. Dr. Tolga Kaplan ve Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Mutlu Alper, öğrencilerle yaptıkları sohbette genel şikayetlerin hava şartlarına uyumsuzluk nedeniyle doğa bilecek rahatsızlıklar olduğunu, genel anlamda Somalili öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğunu söylediler.

Yaptığı konuşmalar ve dinlediği şikayetler doğrultusunda Somalili öğrencilerin kendi şahsi temizliklerine dikkat etmelerinin üstünde durulması gereken bir konu olduğunu ifade eden Dr.Turkan, “Biz doktor arkadaşlarımızla görüştüğümüzde Somalili öğrencilerin kendi kültürel özelliklerinden ötürü hijyen kurallarını bazen aksattıklarını tespit ettik. Bu yönde de öğrencilere gereken bilgileri aktardık. 307 öğrenci burada birlikte yaşıyor. Hiç birinin ciddi sağlık sorunu yok. Bazı öğrencilerimizin hastane koşulları gerektiren sağlık şikayetleri de başta Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi olmak üzere diğer hastanelerde de tedavi edilecek. Tabi ilçe kaymakamlığı, ilçe milli eğitim müdürlüğü ve İhsangazi YİBO’daki görevliler ile öğretmenlerin misafir arkadaşlarımıza özverili şekilde en iyi hizmeti vermek için çırpındıklarını görmekte bizleri sevindirdi.” dedi.

“HASTANEMİZİN KAPISI DAİMA AÇIK”

Özel Kastamonu Anadolu Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Dt. Celal Civcioğlu, Somalili misafirlerin yaşadığı sağlık sorunlarını gidermek için hastane olarak gerekenleri yapacaklarını belirtti.

Civcioğlu, doktor arkadaşlarının gerekli gördükleri isimleri hastaneye getireceklerini ve burada tedavi altına alacaklarını, Somalili misafirlere kapılarının her zaman açık olduğunu vurguladı.  

İhsangazi Kaymakamı Erdal Çetinbaş, doktorlara Somalili misafirlerle ilgili bilgi verdikten sonra, sağlanan bu sağlık desteğinden ötürü Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dt. Celal Civcioğlu’na ve doktor arkadaşlarına teşekkür etti. Çetinbaş UMSAD Başkanı Uz. Dr. Hüseyin Oğuz’a da yaptıkları organizasyon için teşekkür ederek, en büyük sorunlardan biri olan sağlık alanında destekleri beklediklerini belirtti.