Sisteminizde Flash Yüklü Olmalıdır!

Get Adobe Flash player

Sisteminizde Flash Yüklü Olmalıdır!

Get Adobe Flash player

Bel genişliği Koroner Arter Hastalığı riskini arttırabilir!19/03/2012

Bel genişliği Koroner Arter Hastalığı riskini arttırabilir!
Özel İsfendiyar Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Sırrı Kes önceki gün Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda verdiği “Koroner Arter Hastalığı” ile ilgili konferansta ilginç bir araştırmaya değindi.
Facebook'ta Bu Haberi Paylaş Tüm Haberler

Bel genişliği Koroner Arter Hastalığı riskini arttırabilir!

 Prof. Dr. Süleyman Sırrı Kes’in Koroner Kalp Hastalığı konferansına yoğun ilgi…

“Bel genişliği Koroner Arter Hastalığı

riskini arttırabilir”

 

* Özel İsfendiyar Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Sırrı Kes önceki gün Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda verdiği “Koroner Arter Hastalığı” ile ilgili konferansta ilginç bir araştırmaya değindi.

* “Kilo arttıkça teknenin batma ihtimali de artar” diyen Kes, kilolu olan kişilerde yağın vücuttaki dağılımının önemli olduğunu, özellikle göbek çevresinde toplanan yağların kalp hastalığı riskini arttırdığını söyledi.

* Erkeklerde bel çevresi 94 santimetreden geniş olanların kalp rahatsızlığı riskinin arttığına dikkat çeken Kes, bu genişlik 102 santimetreyi geçtiğinde ise tehlikenin en üst safhaya çıktığını belirterek, “Kadınlarda ise 80 santimetre üzerinde risk artmakta 88 santimetre üstünde ise risk en üst seviyeye çıkmaktadır” dedi. 

 

 

 

Özel Kastamonu Anadolu Hastaneleri Sosyal Sorumluluk Projesi ve 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri çerçevesinde önceki gün Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu(KATSO)’nda dünyanın ve ülkemizin en büyük sağlık sorunu olan “Koroner Arter Hastalığı”yla ilgili bir konferans düzenledi.

Özel İsfendiyar Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzmanı Dr. Süleyman Sırrı Kes’in konuşmacı olduğu konferansa ilgi bir hayli yoğun oldu. Konferansa Vali Erdoğan Bektaş ve bazı kurum müdürlerinin yanı sıra vatandaşlarımızda salondaki yerlerini aldı.

Kes, yapılan araştırmalarda bu hastalığın 20 yaşındaki erkeklerde bile görüldüğüne dikkat çekerek 45 ila 75 yaş arasındaki erkeklerin ülkemizde Koroner Kalp Hastalığı’ndan ötürü ölümlerin tüm Avrupa ülkelerinden daha fazla olduğunu ifade etti.

Son yıllarda kadınlarda sigara tüketimine bağlı olarak Koroner Kalp Hastalığı’nın arttığını sözlerine ekleyen Kes, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Kalbi besleyen koroner arter veya kalbin atar damarı denilen damarlarda oluşan hastalığa Koroner Arter Hastalığı denir. Kalbi besleyen bu damarların daralması veya tıkanması sonucu kalp adalesinin beslenmesi bozulur. Kalp adalesi pompalama gücünü kaybeder ve bunun sonucu bazen ölümle bazen de kronik hastalıkla sonuçlanır.

İyi huylu kolesterol kanda az olduğu zaman kanda az görüldüğünde Koroner Arter Hastalığı artmaktadır. Kötü huylu kolesterolün azalması ise Koroner Arter Hastalığı riskini azaltmaktadır.

Türk toplumunda erkeklerin yüzde 50’sinde maalesef iyi huylu kolesterol düzeyi normal sınırların çok altındadır. Buda Koroner Kalp Hastalığı riskini arttıran bir faktördür. Hareketsiz bir yaşam, sigara, alkol, fazla kilo da iyi huylu kolesterolü düşüren ve Koroner Kalp Hastalığı’nın artmasına neden olan etkenlerdendir.

Sigara kullanımı iyi huylu kolesterolü düşürür ve kalp hastalığının önemli etkenlerindendir. Sigara içenlerde ölümcül olaylar yüzde 70 artar. Sigara tüketimi ile riskin artması eşit gider. Sigara bırakıldığında ise hastalığın riskleri azalır. Örneğin sigarayı bırakan bir kişinin bir yıl içinde Korner Arter Hastalığına yakalanma riski yüzde 50 azalıyor. 10 yıl sonra ise hiç sigara içmemişlerle aynı seviyeye geliyor. Kilo arttıkça teknenin batma ihtimali artıyor! Obezite ile Korner Arter Hastalığı arasındaki ilişki yağın vücutta dağılımıyla ilgili. Yağın göbekte toplandığı durumlarda risk çok yüksek.

Kalçaya göre bel kalınlığı artar ise risk yükseliyor. Ülkemizde obezite önemli bir rahatsızlık. Erkeklerde bel çevresi genişliği 94 santimetreden yüksekse risk artar. 102 santimetreyi geçtiğinde risk daha yükseliyor. Kadınlarda ise bel genişliği 80 santimetre üzerinde risk artmakta 88 santimetre üstünde ise risk en üst seviyeye gelmektedir. Düzenli egzersiz kalp hastalığı riskini düşürür. Yapılan çalışmalarda düzenli bir aktivitenin kalp hastalığından ölümlerin yüzde 14 azaldığı görülmektedir. Fayda tabiî ki egzersizin sürekliliğiyle paralel hareket etmektedir. Tabiî ki 40 yaşından sonra egzersize başlayacak kişiler hekim tavsiyesine göre ve düzenlenen programa göre hareket etmelidir.”